Wanda Bagniewska Sarnecka

Utworzono dnia 01.08.2018

Córka Leona Bagniewskiego (właściciela majątku w Brzeźcach) Wanda (zam. Sarnecka), żołnierz AK, uczestniczka powstania warszawskiego, odznaczona Krzyżem Walecznych, wywieziona została do obozu jenieckiego w Oberlangen, stamtąd trafiła do Włoch i Wielkiej Brytanii. W załączniku przedstawiamy jej relację która znajduje się na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego w zakładce Archiwum Historii Mówionej.Przeczytajcie, wspomina dzieciństwo, młodość , zabawy, spotkania w rodzinnym domu w Brzeźcach.

Archiwum Historii Mówionej to około 4000 rozmów z uczestnikami wydarzeń 1944 roku. Relacje bohaterów i świadków Powstania Warszawskiego, w tym mieszkających poza granicami kraju, gromadzimy od początku istnienia Muzeum. Spotkania rejestrowane są kamerą wideo, następnie dokonujemy transkrypcji wywiadu. Teksty pozbawione są redakcyjnych ingerencji i modyfikacji, dzięki czemu zachowują wartość dokumentu. Osobiste historie składają się na poruszającą opowieść, której kluczowym elementem są wspomnienia dotyczące jednego z ważniejszych wydarzeń najnowszych dziejów Polski.

ZAŁĄCZNIKI:

Relacja z Powstania Warszawskiego