Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Warsztaty poprawnej polszczyzny

Utworzono dnia 28.09.2021
Czcionka:

Poprawne mówienie w ojczystym języku potrafi być prawdziwym utrapieniem. Chyba, że… młodzi ludzie udadzą się na spotkanie z Maurycym Polaskim - aktorem, autorem, entuzjastą poprawnej polszczyzny. Wtedy mówienie stanie się prostsze. 45-minutowe zajęcia podzielone są na trzy części.

Pierwsza z nich poświęcona jest temu, JAK mówić. Dzieci dowiadują się, w jaki sposób poprawnie wymawiać głoski oraz zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu dykcji i emisji głosu. Pomagają im w tym liczne ćwiczenia, które wykonują wraz z prowadzącym. Korzystamy intensywnie z „Wierszyków na giętkie języki” (autor Maurycy Polaski).

Druga część zajęć ma swobodniejszy charakter i jest… quizem. Dzieci dowiadują się, co to są homonimy, a następnie rywalizują z prowadzącym, kto wymyśli więcej słów mających dwojakie znaczenie. Tu podstawą są „Żabki i żabki czyli słowne pułapki” (autor Maurycy Polaski).

Trzecią część spotkania przeznaczamy na popularne błędy językowe, które popełniamy my, dorośli - i w rezultacie bardzo zubożamy i upraszczamy ojczystą mowę. Dowcipne ćwiczenia gramatyczne są w stanie zasugerować dzieciom, jak tych błędów unikać. Pomocna jest tutaj książeczka „Językowa corrida czyli 10 byków głównych” (autor Maurycy Polaski) Na koniec – zabawa! Zgadywanki: „Zagadkowe owoce” i „Zagadkowe zwierzątka” (autor Maurycy Polaski”. Dzieci z reguły wygrywają… Godzina lekcyjna mija bardzo szybko. A młodzi kursanci naprawdę sporo z niej zapamiętują!

 

Godziny otwarcia:

Poniedziałek - Piątek

8.00 - 16.00

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 58

W tym miesiącu: 210

W poprzednim miesiącu: 250

Wszystkich: 21145